פורטל פיננסי: משכנתאות, הלוואות, השקעות ועוד

יואב אייבזון
יואב אייבזון
Read More
"יואב התותח!! בהשוואה לחברים שלי שהמשכנתא עלתה אצלם באזור ה1,200 1,300, אצלנו עלה ב700 שח." דור עפרוני
יואב אייבזון
יואב אייבזון
Read More
"יואב התותח!! בהשוואה לחברים שלי שהמשכנתא עלתה אצלם באזור ה1,200 1,300, אצלנו עלה ב700 שח." דור עפרוני

מהי הלוואה בערבות מדינה?

 1. הבנקים באופן היסטורי מעדיפים להלוות כספים לגופים גדולים ומבוססים ונמנעים מלתת הלוואות לעסקים קטנים שאין להם ביטחונות וסיכויי ההישרדות שלהם נמוכים.
 2. דווקא עסקים קטנים ובינוניים מייצרים יותר מקומות עבודה וצמיחה למשק ומיטיבים עם המדינה, כלומר מדובר בכשל שוק.
 3. עבור בעל עסק לקיחת הלוואה חוץ בנקאית לעסק עלולה להיות בעייתית ולרוב גם בריביות גבוהות מדי, בשל הסיכון שהלווים לוקחים על עצמם.
 4. בשנת 2003 החליטה המדינה לאפשר, בכפוף לבדיקה של גוף כלכלי מקצועי, לבעלי עסקים לקבל הלוואה בערבות המדינה של עד 8 מיליון שקלים כשהמדינה ערבה ל70%-85% מגובה ההלוואה. היסטורית הלוואות אלו התחילו כבר בשנות התשעים של המאה הקודמת עם הקרן לעידוד עסקים קטנים של משרד התעשיה והמסחר. אך היתה לא יעילה והקצתה סכומים מגוחכים לעסקים.
 5. חברת הייעוץ כלכלי צריכה לזכות במכרז של החשב הכללי ולנהל את הבקרה ומתן האישורים לעסקים הלווים.
 6. עסקים בתחום החקלאות מוחרגים מקרן זו ומקבלים תנאים אחרים עם ביטחונות מופחתים.
 7. עסקים מהמגזר הלא יהודי אחראים ללא מעט מההלוואות שנלקחות בערבות מדינה, ייתכן ובשל גישה מוגבלת יותר למקורות אשראי אחרים.
 8. ניתן לקבל עד חצי מיליון שקל לעסקים שמחזור המכירות שלהם היה מתחת ל6 ורבע מיליון ₪ או עד 8% מהמחזור השנתי האחרון. כאשר תקופת הלוואה נפרסת על חמש שנים.
 9. בעקבות משבר הקורונה אפשרה המדינה מסלול מיוחד להלוואת קורונה בערבות המדינה לעסקים שנפגעו קשות מהמשבר וצפויה להמשיך לסייע לעסקים אלו גם בתקופה שלאחר המשבר.
 10. בעל העסק צריך להעמיד ביטחונות בגובה של 10%-25% מסכום ההלוואה והריבית לרוב היא ריבית קבועה ולא גמישה כל כך. לדוגמא בהלוואות לעסקים נפגעי קורונה הריבית השנתית עומדת על פריים +1.5% שהיא 3.14% בתיאום שנתי. הלוואות רגילות יכולות גם להגיע ל5.1% (כלומר פריים + 3.5%) לחמש שנים.
 11. ב12 החודשים הראשונים להלוואות קורונה הריבית תשולם על ידי המדינה.
 12. אם מדובר בהלוואות של עד 300 אלף שקלים נדרשים לרוב בטחונות של עד 10%. כשאין ברירה, בנקים דורשים את סגירת הסכום הזה מתוך ההלוואה כפקדון לטווח ארוך שאינו ניתן לשבירה או למשיכה בקלות.

שתפו את הפוסט

חיפוש

יואב אייבזון

יועץ משכנתאות ותיק וחבר התאחדות יועצי המשכנתאות ומסייע למשפחות רבות בתחום הפיננסי מקצה לקצה

עוד על משכנתאות, הלוואות והשקעות...

Start typing to see posts you are looking for.
× לייעוץ פיננסי, עם יואב, שיחסוך לך המון כסף!